https://www.otomobilanahtarim.com/wp-content/uploads/2023/05/oto-immobilizer-960x720.png

İmmobilizer

1995 yılından itibaren otomobillerin güvenliği, son derece değer kazanan immobilizer tarafından koruma altındadır. Bu durum eski tasarım sistemine sahip olan otomobillerin de güvenliğini sağlanmış oldu.

İmmobilezer Nedir?

İmmobilizer kelimesi İngilizce'den kökenli bir kelime olup ve Türkçe karşılığı olarak “hareketsizleştirmek” anlamına gelir. Bu sistem, aracın kendi programlanmış anahtarı olmadan çalışmasını önlemek için tasarlanmış bir donanımdır. Bu nedenle araç anahtarını kaybetmeniz durumunda motoru çalıştırmanız mümkün değildir. Bu donanıma sahip araçlar düz kontak ile çalıştırmak mümkün değildir. Düz kontak yapıldığı takdirde araç marş basacaktır. Ancak ateşleme yapmayacak ve bu sayede motorunuz çalışmayacaktır. Kısacası, araç hırsızlığına karşı en iyi savunmalardan biridir.

İmmobilezer Nasıl Çalışır?

Ürün yeni nesil otomobillerin hepsinde bulunmaktadır. Donanımın parçalarından biri arabanın motor sistemindedir. Bu parça ne kadar derine yerleştirilirse o kadar erişimi zor olur. Bu aynı zamanda aracın hırsızlığa karşı korumasını da arttırır. Çünkü ulaşılma ve manipüle edilme riski çok düşüktür. İkinci kısım kontak kilidindedir. Arabaların sürüş yeteneği kazanabilmesi için, motor sisteminde bulunan parçanın, kontağı açtıktan sonra bu anahtarda bulunan parçayla bütünlük ilişkisi içinde motor ateşlemesi yapmaktadır.

Bu sistem, aracın düz kontakla çalıştırılmasını imkânsız hale getiriyor. Daha da ilginci, yedek anahtarınıza bu parçayı takmazsanız, yedek anahtarla arabanızı çalıştıramayacaksınız

İmmobilizer Arıza Vermesi Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Bu sistemin arızası çok sık karşılaşılan bir durum değildir. Aracınızın donanım nedenli arıza verdiğini anlamanız çok kısa bir zamanınızı alacaktır. Anahtarı çevirdiğinizde araç çalışıyor ancak motor çalışmıyorsa ya da uzaktan kumanda ile kapıları açılıp kilitlenmiyorsa ya da araç durduktan sonra ECU ile anahtar arasındaki kod eşleşmesi tamamlanır ve anahtar çıkarılır.

Donanım arızalanırsa, anahtar yuvada kalır ve çıkarılamaz. Araçların bir kısmında panelinde kırmızı anahtar simgesi bulunurken bir kısmında ise immobilizer yazısı çıkar. Bu simge ya da yazı araç çalışırken kısa bir süre yanar ve araç çalıştığında söner. Ancak arıza durumunda sabit olarak yanmaya devam eder. Donanım arızasında aracı çalıştıramazsanız. Günlük yaşantımızı etkileyecek bu durumlarda bizlerle yani Mert Oto Anahtar ile iletişime de olup,  immobilizer ve çilingir hizmetinden yaralanarak problemin çözülmesini sağlamalısınız.

Fiyat bilgisi ve hizmet detayları hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçin.